wtorek, 21 czerwca 2011

LATO

WITAMY WAKACJE

Udar słoneczny
Autor: Nela Elsner,
Udar słoneczny może zdarzyć się każdemu. Wystarczy kilka godzin bez nakrycia głowy na plaży lub podczas wysiłku fizycznego w upalny dzień. Gdy cię dopadnie, działaj szybko!

Beztroskie wystawianie odkrytej głowy i karku na palące promienie słoneczne może skończyć się przegrzaniem organizmu, a w konsekwencji - udarem słonecznym. Na skutek wysokiej temperatury organizm ma utrudnione, czy wręcz uniemożliwione oddawanie nadmiaru ciepła na zewnątrz. Dochodzi wówczas do przegrzania się opon mózgowych znajdujących się tuż pod czaszką.
Objawy udaru
O tym, że doszło do udaru, mogą świadczyć nagłe zawroty i ból głowy, przyspieszone tętno, gorączka, mroczki przed oczami i ogólne osłabienie. Czasami pojawiają się także obfite poty, mdłości i szum w uszach.
Jak złagodzić skutki?
Jeśli po długotrwałym przebywaniu na słońcu wystapił u ciebie któryś z tych objawów, powinnaś szybko reagować. Przede wszystkim należy schować się w jakieś zacienione, chłodne i przewiewne miejsce. Położyć się lub usiąść, a na głowę i kark przykładać zimne kompresy z wody (okłady z lodu są raczej nie wskazane, ponieważ w zetknięciu z rozgrzanym ciałem mogą spowodować szok termiczny). Jeszcze większą ulgę przyniesie obłożenie całego ciała wilgotnymi i chłodnymi ręcznikami - co pewnien czas trzeba je zmieniać.
Konieczne jest również picie dużej ilości chłodnej, niegazowanej wody z odrobiną soku owocowego lub soli, aby uzupełnić poziom elektrolitów w organizmie. Mniej więcej po 30 minutach powinna nastąpić poprawa samopoczucia.

Wikipedia - Udar cieplny
Udar słoneczny inaczej też porażenie słoneczne lub udar cieplny - stan chorobowy wywołany przegrzaniem organizmu, najczęściej głowy i karku, przez działanie słonecznego promieniowania ultrafioletowego. Może też powstać podczas przebywania w dusznej, wilgotnej i gorącej atmosferze lub przy nadmiernym wysiłku fizycznym. Polega na nagromadzeniu się zbyt dużej ilości ciepła w organizmie i zaburzeniu regulacji cieplnej organizmu. W takich warunkach zdolność naturalnego ochładzania się organizmu przez pocenie znacznie spada, więc zmniejsza się oddawanie ciepła do otoczenia. Szczególnie predysponowane są osoby starsze oraz dzieci gdyż mają one w sposób naturalny niezbyt dobrze działającą termoregulację. Narażone są także osoby cierpiące na cukrzycę, choroby serca, osoby otyłe i przyjmujące leki antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i rozszerzające naczynia a także osoby pod wpływem alkoholu.
Objawy: * ogólne osłabienie organizmu * przyspieszony puls * gorączka * suchość skóry * podwyższenie ciśnienia krwi * ogólne wyczerpanie * wymioty i nudności * dreszcze * bóle i zawroty głowy * zaburzenia psychiczne * możliwe zaburzenia świadomości * utrata przytomności * oparzenia skóry I lub II stopnia * wysoka temperatura ciała przekraczająca 39°C lub więcej * gorąca, zaczerwieniona skóra czasem pokryta bąblami - brak pocenia
Pierwsza pomoc * należy umieścić poszkodowanego w pozycji półsiedzącej w zacienionym miejscu z dostępem świeżego powietrza * stosować zimne, wilgotne okłady na głowę * podawać chłodne napoje, zamiast alkoholu, kawy, herbaty * chłodna kąpiel zamiast prysznica * u osób nieprzytomnych zastosować pozycję boczną ustaloną i wezwać pogotowie * w przypadku braku oddechu stosować sztuczne oddychanie, aż do przybycia lekarza
Leczenie skutków ubocznych * zimne, wilgotne okłady na głowę przez 10 minut, 3-4 razy dziennie przez 2-3 dni * unikać słońca przez kilka dni - jak długo, to zależy od stopnia oparzenia * smarować delikatnie poparzone miejsca kremami nawilżającymi, 1% roztworem octu winnego, jogurtem lub maślanką, kremami z dodatkiem aloesu * jeżeli rozerwane bąble uległy zakażeniu i zaczynają ropieć, zgłosić się niezwłocznie do lekarza
Ochrona przed udarem słonecznym W zależności od wrażliwości skóry pierwszy kontakt ze słońcem nie powinien być dłuższy niż 5-20 minut. Niektóre leki (antydepresyjne, moczopędne i antykoncepcyjne) wzmagają wrażliwość na słońce. Należy unikać słońca pomiędzy 11 a 15 gdyż wtedy grzeje najmocniej, polecane są jasne ubrania, nakrycie głowy i okulary słoneczne z filtrem nie przepuszczającym promieni ultrafioletowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz