środa, 22 czerwca 2011

TATA

Jutro „DZIEŃ OJCA”.
Jeśli i ty chciałbyś zostać TATĄ, tatą kochanym, szanowanym, podziwianym, odpowiedzialnym- czyli TATĄ IDEALNYM, zanim podejmiesz decyzję przeczytaj.


 WZOROWY OJCIEC
Czekając na dziecko na pewno obiecałeś sobie, że będziesz dobrym tatą dla niego. Niekiedy jednak teoria nie idzie w parze z praktyką i łatwiej powiedzieć niż zrobić. Bycie rodzicem to wielka odpowiedzialność i każdemu zdarzają się mniejsze lub większe wpadki rodzicielskie.  Bardzo trudno przecież sprostać wymaganiom jakie niesie za sobą posiadanie dziecka., bo oprócz tego, że kocha się je bezwarunkowo, to należy również  być konsekwentnym, stanowczym, umiejętnie wytyczać granice i mobilizować dziecko do działania. Trudno się nie pogubić w tym wszystkim i uniknąć wszystkich błędów wychowawczych. Można jednak próbować  je  zminimalizować i nieco przybliżyć do ideału. Ważne tylko, aby w porę  uświadomić sobie cechy negatywne i chcieć je zmienić. Jak być dobrym tatą?
Przyjmując postawę „wzorowego” ojca, unikaj popadania w skrajności. W wytyczaniu granic, nie popadaj w pewnego rodzaju despotyzm i nie spraw, aby Twoja miłość do dziecka była warunkowa. Zbytnia surowość i obraz ojca „kaprala” mogą wywołać strach u dziecka i rzutować na późniejszych poprawnych relacjach miedzy wami. Nie zrób tez ze siebie ofiary własnych działań, który będzie spełniał wszystkie zachcianki swojego dziecka. Nim się spostrzeżesz stracisz autorytet w oczach dziecka. Grunt to zachować zdrowy rozsądek i znaleźć „ złoty środek” Rola ojca jest szczególna w życiu dzieci i stanowi ważny element wspomagający ich harmonijny
rozwój, dlatego warto przyłożyć wszelkich starań aby być wspaniałym rodzicem dla swoich dzieci.


„Spójrz na swojego ojca, a dowiesz się jakim ojcem jesteś”- w tym stwierdzeniu kryje się wiele prawdy. Człowiek to istota, która w mniejszym lub większym stopniu przejawia skłonność do powielania zachowań swoich rodziców.  Widać to wyraźnie w różnych sytuacjach wychowawczych, nie raz pewno będziesz łapał się na tym, że postępujesz właśnie tak jak Twój ojciec. Dotyczy to zarówno pozytywnych jak i negatywnych aspektów postaw rodzicielskich. Nawet jeżeli sobie przyrzekłeś, że nie chcesz popełniać tych samych błędów co Twój ojciec, to nie raz możesz nawet nieświadomie  powielać niektóre z jego zachowań. Bardzo trudno wyzbyć się wzorców w których się wychowało. Dziecko od samego początku jest nastawione na rejestrowanie sposobu bycia najbliższych, a następnie na przejmowaniu go, jako coś najzupełniej normalnego. Najczęściej wzorzec ojca przerzuca się na syna, a matki na córkę. Jest uwarunkowane rolą jaką pełni matka w domu a jaką ojciec ( zarówno tą pozytywną jak i negatywną)

Ojciec jest wzorem
mężczyzny dla swoich dzieci. Jeśli ma córkę, jego odpowiedzialność za typ męski, jaki prezentuje, wzrasta znacząco, bowiem związek córki z tatusiem jest szczególny, jedyny w swoim rodzaju. Przede wszystkim ojciec to pierwszy mężczyzna w życiu dziewczynki (w sensie emocjonalnym i psychologicznym). Jest on uosobieniem męskości. Wkraczając w dorosłe życie, będzie porównywała z nim każdego mężczyznę, który okaże jej względy.
Jeżeli czujesz, że Twoje relacje z dzieckiem nie są w pełni takie jakbyś chciał to przeanalizuj swoje zachowanie. Wypisz cechy, które uważasz za swój atut w ojcostwie oraz te które chciałbyś wyeliminować. Jeżeli masz świadomość, że jest w Tobie coś co byś chciał zmienić to polowa sukcesu za Tobą. Teraz należy tylko działać, im szybciej się uporasz z cechami „toksycznego” taty, tym mniejsze powstanie spustoszenie w psychice na co dzień.

Bądź tata na co dzień, a nie tylko w „święta”. W obecnych czasach trudno jest znaleźć chwile czasu na odpoczynek a co dopiero na zabawę z dzieckiem. Nie mniej staraj się wygospodarować codziennie chwilę czasu dla swojej pociechy. Jeżeli jesteś bardzo zmęczony usiądź wygodnie w fotelu, weź szkraba na ręce, mocno go przytul i zapytaj co dziś porabiał. To naprawdę nie wymaga wysiłku fizycznego a sprawia, ze dziecko czuje się kimś ważnym oraz miedzy wami nawiązuje się bliższa więź.





Rozmawiaj z dzieckiem. Rozmowa to najlepszy sposób na poznanie dziecka i nawiązanie z nim poprawnych relacji. Staraj się dziecku poświęcać najwięcej czasu ile tylko możesz. Dziecko poprzez rozmowę z Tobą słucha co masz mu do powiedzenia i odwzajemnia się tym samym. Te wasze wspólne pogaduszki są wam bardzo potrzebne, zarówno Tobie jak i dziecku. Dziecko ma poczucie, ze istniej taka szczególna osoba, która ją wysłucha a Tobie pozwala to lepiej zrozumieć malca. Zamykanie się w sobie i brak komunikacji z dzieckiem oddala was od siebie, im dłużej będzie taka sytuacja trwała tym trudniej będzie pomoc dziecku gdy pojawią się problemy

Kochaj bezwarunkowo. Ważne jest, żeby kochać dziecko nie zależnie od jego sukcesów. Zbyt wygórowane ambicje rodziców prowadzą do tego, ze dziecko czuje odtrącone i podupada jego samoocena. Zachęcaj dziecko do działań i mobilizuj go, bez tego nie będzie czuło potrzeby odnoszenia sukcesów. Doping rodziców jest bardzo istotny dla dziecka, niezależnie od wieku w jakim jest.  Jeżeli cos mu  nie wyjdzie, nie rob miny zawiedzionego ojca. Ważne jest, aby wspierać dziecko w tych dobrych jak i trudnych chwilach. A może ma predyspozycje do czegoś innego? Nikt nie jest najlepszy we wszystkim.

Bądź konsekwentny i stanowczy. Wyznacz granice, których dziecko nie powinno przekraczać, jeżeli powiesz „nie wolno” to nie zmieniaj za chwilę  zdania pod naporem histerii. Brak konsekwencji w wychowaniu dziecka prowadzi w gruncie rzeczy do upadku autorytetu rodzica. Dziecko nauczy się, ze wszystko mu wolno i w kontakcie z grupą rówieśniczą może poczuć się bardzo nieszczęśliwy ( tam panują trochę inne zasady) . Wzorzec uległego ojca może się również odbić na późniejszym życiu dzieci.

Kochaj, przytulaj…. Okazuj dziecku miłość na każdym kroku. Dzieci potrzebują bliskości zarówno matki jak i ojca. Szczególnie widoczne jest to u dziewczynek, które są szczególnie  wrażliwe, uczuciowe i  delikatna. Ale również nie skąp uczucia synowi on tez potrzebuje  od Ciebie potwierdzenia swojej wartości i ważności. Aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać potrzebuje miłość i aprobaty obydwojga rodziców. Nie daj sobie wmówić, ze od przytulania jest mama, a od karcenia tata.

Daj poczucie bezpieczeństwa. Dziecko aby było w pełni szczęśliwe musi czuć się bezpieczne. Musi wiedzieć, ze jest ktoś kto zawsze stanie w jego obronie – najczęściej jest to ten dobry silny tata, który da wszystkiemu radę. Staraj się nie zawodzić dziecka, aby w nim tego nie zachwiać. Bądź zawsze w pogotowiu, aby w odpowiednim momencie zareagować. Nie zostawiaj dziecka samego z problemami, ono naprawdę oczekuje od Ciebie pomocy. Postaraj się aby dom kojarzył im się z ciepłą przyjazną atmosferą, z czymś do czego chętnie będzie wracać się w wspomnieniach po latach.

Okazuj szacunek. Odnoś się do dzieci z szacunkiem i unikaj obraźliwych słów w stosunku do nich. Jeżeli dziecko jest nie grzeczne postaraj mu się wytłumaczyć, ze źle zrobiło, zanim zaczniesz krzyczeć i robić awanturę. Odnoś się tez z szacunkiem do swojej zony, dzieci to świetni obserwatorzy. Jeżeli będą widzieć, ze relacje nie są miedzy wami najlepsze sami będą tak się do was odnosić. Nie wymagaj od dziecka tego czego sam nie wnosisz w wasze życie rodzinne, dzieci czerpią wzorzec od rodziców.

Jeśli Ci się uda - twoje dziecko zaśpiewa 
Nigdy nie usłyszysz
TEGO CI ŻYCZY GAG-a


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz